niedziela, 28 października 2018

piorun

Jakie by nie były wymiary, to musi być minimum 2 miejsca podłączenia zwodów pionowych odgromówki, najlepiej naprzeciwlegle. I zastanów się, czy wymiary tak wzrosły, ze przekraczaja 20 m? I czy nie lepiej odkuć gdzieś dostep do zbrojenia i nie przyspawać "wąsa"?
Bo po prostu: albo nie masz uziomu fundamentowego i robisz otokowy, albo masz fundamentowy i zbędny jest otokowy. Zdecyduj się na coś, albo sobie spraw opinię rzeczoznawcy. Bo podejrzewam, ze otokowy też schrzanicie.Zarejestrowanyjak licha ziemia to i sto metrów bednarki będzie do d..., rura osłonowa nie zaszkodzi,a przy wyładowaniu jak już puknie w twój domek (czego nie życzę)to i może pomorze ta rurka na skrzyżowaniach, jestem tylko ciekaw jednego, bednarki kładzione wzdłuż lini kablowych (np. oświetlenie ulic), słupy wysokie, bednarka leci pogotowie kanalizacyjne Warszawa   zaraz przy kablu (nikt nie kopał innego rowu dla bednarki) czy ktoś słyszał lub widział by była w rurze osłonowej? Przecież też jest tak blisko jakby krzyżowało się z inną linią, ba jest jeszcze gorzej, bo jest na jej całej trasie kablowej.
Fundamentowy jest po dwuch stronach w odległości 12 m od siebie wyprowadzona jest bednarka. Ale po przeciwległej stronie nie ma wyprowadzenia poza tym do GSU.A moze jednak zrezygnować z uziomu otokowego, a zrobić dodatkowe wyprowadzenia bednarki z uziomu fundamentowego. Tylko jak to zrobić?
Należy przecież w takim przypadku dostać się do zbrojenia w ławach.
Czy można nieznacznie rozkuć ławę i dospawać do pręta bednarkę?Uziom fundamentowy ma na tyle dużą powierzchnięstyku z ziemią ,że nie istotna wogóle jest wartość rezystancji aby prawidłowo działał. Uziom fundamentowy nie ulega rozpadowi po kilku latach dlatego nie ma potrzeby przejmowania się jego rezystancją w przeciwieństwie do innych sztucznych uziomów. Żadne sądy czy otoki do uziomu fundamentowego nie są potrzebne. A wy rzeczywiście spieprzyliście ten uziom fundamentowy nie wykonująć odpowiednich wyprowadzeń
Jak to potem zabezpieczyć? no tak i żeby odprowadzić to musi być odpowiednio niska rezystancja
ja np. zrobiłem uziom fundamentowy ale wyszło tak, że musiałbym i tak dodać szpilkę więc zrezygnowałem z odgromowki. Pomiarów rezystancji uziomu fundamentowego się nie wykonuje. Dlatego w czasie jego wykonywania niezbędna jest obecność elektryka, który sprawdza prawidowość wykonania uziomu w wykopie przed zalaniem betonem i to wszystko. A potem podpisuje się na protokole.
Prawidłowo wykonany uziom fundamentowy zapewnia bezpieczeństwo niezależnie od wartości rezystancji.
Należy zapoznać się z terminem "ekwipotencjalizacja".nie rozmawiamy tylko o ekwipotencjalizacji budynku, przy której rezystancja samego uziomu fundamentowego ma znaczenie drugorzędne ale o połączeniu z ochroną odgromową...ładunek pioruna "wypali" sobie w naszej rezystancji ścieżkę przejścia, której wartość będzie zupełnie różna od tej którą zmierzyliśmy.
Oczywiście, że korzystniejsze jest, gdy rezystancja jest mniejsza niż większa, ale to nie zmienia istoty rzeczy.
tutaj zacytuję Ci prof. Sowę bo nie chce mi się z Tobą dyskutować :
''Zadaniem układów uziemień jest bezpieczne  http://naprawa-kanalizacji.pl  odprowadzenie do ziemi prądu piorunowego bez powodowania groźnych przepięć. Wykonanie tego zadania wymaga właściwego rozmieszczenia układu uziomowego i zachowanie odpowiednich jego wymiarów. Przy takim podejściu do zadań uziomów mniejsze znaczenie mają znamionowe wartości rezystancji uziomowych, chociaż w dalszym ciągu zalecane jest, aby były one małe''
podyskutuj z autorytetem w dziedzinie ochrony odgromowej...
Rezystancja w przypadku uderzenia pioruna nie ma znaczenia. Jeśli nie wierzysz, to zastanow się jak tak potężny ładunek przepływa przez powietrze, które przecież świetnie izoluje np. linie wysokiego napięcia od ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz