niedziela, 29 kwietnia 2018

piony

Od jakiegoś czasu pilnie śledzę wątki odnośnie ww. instalacji z nadzieją, że będę mógł podjąć jakieś wiążące decyzje odnośnie tego co chcę mieć u siebie w przyszłym domu.
Jest dużo wątków i tematów, ale chciałbym się zapytać konkretnie o rozwiązanie jakie widziałbym u siebie.
Dom około 230 mkw powierzchni użytkowej (parter + poddasze)
Ogrzewanie podłogowe : parter: łazienki, kuchnia - opcja, piętro: łazienka + 4 pomieszczenia (sypialnie)
Wentylacja: nawiew - przedpokój, pralnia, montaż klimatyzacji Warszawa salon, garaż(opcja), sypialnie , wywiew: kuchnia, łazienki, salon pod dachem +1

* wentylacja

Standardowo jak dla mechanicznej, czyli rekuperator zasilany powietrzem z GWC znajdującego się pod płytą fundamentową budynku.

* cwu i co
Znajoma będzie zmieniać instalacje (rury i grzejniki) i powiedzieli jej, ze teraz to lepiej robić tą instaslację z rur plastikowych. Jak to właściwie jest naprawdę - co lepiej stosować - miedź czy te rurki pastikowe (czy z czego to tam jest)? Z plastiku nie da sie ukryć że taniej ale czy nie gorzej niż w miedzi?
Pompa ciepła (powietrze/woda), zasilana powietrzem z tegoż samego GWC oraz opcjonalnie z rekuperatora, tak aby maksymalnie odzyskać ciepło z budynku.
Z pompy ciepła zasilanie na dwie niezależne instalacje - 1) cwu z zasobnikiem i 2) ogrzewanie podłogowe.
ciekawe może to nieźle działać ale chyba coś pomieszałeś z tą wentylacją pomieszczenia czyste czyli nawiew - salon,, sypialnie ,salon pod dachem +1 pomieszczenia brudne wywiew: kuchnia, łazienki, przedpokój, pralnia, garaż(opcja), i nie wiem czy jakiś programator obsłuży taką konfigurację
* kominek
Dodatkowo kominek - niezależny w miejscu centralnym gdzie jest otwarcie w stropie na +1
wszystko zależy jaka ma instalacje, tzn. z jakim kotłem,
-gaz/
olej?
paliwo stałe?

Przy kotłach na paliwo stałe plastiku (zapewne chodzi o pex/alu/pex)
nie powinno sie stosować, bo materiał ten nie jest odporny na wysoką temperaturę, a taki kocioł może zagotować wodę, bo nie jest do końca kotłem sterowalnym , tak jak na gaz czy olej
rurki te wytrzymują max, 110 st. chwilowo, tem.stałą mają max .95st, a w kotle na paliwo stałe ciężko to przewidzieć , jak zagotuje wodę i puści ją na rurki to lipa, co prawda nie zaczną ciec , ale tracą swoja żywotność , po paru wrzeniach pedą do wymiany.
Dlatego powinno sie stosować miedz w kotłach na paliwo stałe

Wyobrażam sobie działanie takiej instalacji w następując sposób.
Na co dzień okresie nie grzewczym, http://klimatyzacjapolska.pl pompa ciepła podgrzewa jedynie CWU do powiedzmy 45 st i spięta jest jedynie z rekuperatorem (odzyskiwane powietrze)
Rekuperator spięty z GWC nawiewa chłodne powietrze, a ciepłe wywiewane "przerzuca" na pompę ciepła.
Okres grzewczy lekki - bez dużych mrozów
GWC zasila rekuperator na potrzeby cwu, ogrzewanie wentylacją bez podłogówki
Okres silnych mrozów
GWC zasila rekuperator i pompę ciepła + opcja powietrze do pompy ciepła z rekuperatora, ogrzewanie podłogowe, CWU, wentylacja + dodatkowo kominek.

Czy takie rozwiązanie jest sensowne i czy dobrze zrozumiałem to co porozrzucane jest tutaj w setkach postów?
Prośba o weryfikację tych przemyśleń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz