wtorek, 9 maja 2017
badanie
Mam takie wyniki badania wody - Sanepid 349 PLN
Proponuję porzadnie przepompowac studnię....około 6 godzin bez przerwy i pobrac wodę na 1 godzine przed badaniem i koniecznie przed zbiornikiem hydroforowym.
No i oczywiście powtórzyć badanie.
Wiem , ze to koszt ale to badanie nie jest wiarygodne i trudno strzelać z doborem urzadzenia.
wyniki badania > dopuszczalna zawartość
Dzieki za opinie. Czy moglbys troche rozwinac - jakie parametry moga sie obnizyc ? Na pewno metnosc ale czy cos jeszcze ?.
Zuzycie przez ostatnie 3 miesiace pewnie nie bylo 100% - glownie na rozrabianie kleju, gipsy etc. ekipy mieszkaly na budowie. Tydzien wczesniej spuszczalem wode przez 3 godziny. Studnia to fi110, glina od 2 m do 40 m
Dlatego robilem badanie z kranu bo tak poradzily panie z Sanepidu - taką wodę bedzie Pan pił a nie sprzed hydroforu ...
Filtry dobiera sie do parametrów substancji znajdujacych sie w wodzie nie zaś odwrotnie. Można oczywiście bazować na badaniach wykonanych wg procedur których sie trzymałeś . Wymusza to niestety pewne nieodwracalne skutki. Dla takiej wody zalecane byłyby 2 stopnie uzdatniania co oznacza 2 urzadzenia. Moim zdaniem wystarczyłoby jedno urzadzenie ale musiałbym mieć pewność , ze mętność nie pochodzi z reakcji majacych miejsce po pobraniu wody lub ze zbyt małego poboru wody ze studni - stad propozycja pompowania w dłuższym czasie.Maja rada wynikająca z doświadczenia a nie tego, że jestem "
Zanalizuj dokładnie, choć to pewnie już musztarda po obiedzie, klimatyzacja do biura Warszawa układ, który masz naprawiać!
Szczególnie, że był już wcześniej naprawiany/poprawiany itd.
Już nie raz wtopiłem biorąc za dobrą monetę to co zostawił ktoś przede mną.
Ostatnia sprawa na jakiej sie wywróciłem to wymiana sprężarki w większej lodówce. Zamontowałem taką jak była gdy lodówka z uszkodzoną sprężarką "przyszła" do mnie.
Popracowała równy rok i padła jak poprzednia. Gdybym nie trafił na drugą taką samą lodówkę wtopił bym drugi raz i zastanawiał się co źle zrobiłem. Okazało się, że lodówka był już "naprawiana" na gwarancji przez papraka. Miał pod ręką większą sprężarkę to zamontował wcześniej skracając kapilarę o ok 70cm. Wytrzymało to ok roku (dowiedziałem się później) czyli do końca gwarancji.
To typowy przykład paradoksu naszej branży. W niej z reguły jak coś jest większe to jest nie lepsze tylko G
Podsumowując - 2 stopnie teraz i wyższy koszt lub ( z duzym prawdopodobieństwem) jeden stopień po powtórkach i koszt niższy. Wybór oczywiście inwestora.
I jeszcze jedna kwestia. Dlaczego przed hydroforem.
W hydroforze przy małym poborze wody osiadają substancje utlenione w wyniku działania powietrza. Każdy przepływ wody przez hydrofor - szczególnie w warunkach rzadkiego poboru wody - wiąże się z ryzykiem wtórnego zanieczyszczania wody. Istnieje duże prawdopodobieństwo , ze metność jest właśnie efektem ubocznym który dał sie zauważyć w załączonych wynikach badań.
Jeżeli nie ma innej mozliwości to sugeruję wode pobrać tak by w butelce nie mieściło sie powietrze - czyli po sam czubek - i włożyć na okres przechowywania do lodówki. W każdym razie im szybciej nastapi badanie tym bardziej wiarygodne są wyniki.
A badanie powtórne po filtrach powinien wykonać dostawca urzadzeń. Zazwyczaj każdy dysponuje podrecznym "laboratorium".
Co do 12 godzin przed badaniem to musialem wieczorem wziac probke zeby oddac rano. Inaczej musialbym brac urlop na badanie wody.
Z jednej strony firma która zrobiła mi ofertę na uzdatanianie wody zaleca zastosowanie 500l zbiornika hydroforowego ocynkowanego, w celu lepszego "napowietrzania" wody i wstępnego wytrącenia żelaza w niej zawartego. Napowietrzanie przez specjalny zawór na wlocie wody.
Z drugiej strony hydraulik który to http://klimatyzator.eu/klimatyzacja-do-biur-i-gastronomii/ pewno będzie podłączał mówi że 300l to spokojnie wystarczy i robi takie oczy na to co opowiadam ...
Mam jakieś "wewnętrzne" przeczucie, że firma od uzdatniania wody ma rację ... - nie wiem
Badanie i tak planuje powtorzyc po dobraniu filtrow.
- MĘTNOŚĆ 44 NTU > norma 1 NTU
- BARWA 5 mg/l Pt > norma 15
- zapach nieakceptowalny
- ODCZYN 7,4 pH > norma 6,5 - 9,5
- TWARDOŚĆ 272 mg/l CaCO3 > norma 60 - 500
- Utlenialność z KMnO4 - 1.88 - norma 5
- AMONIAK 0,62 mg/l > norma 0,5
- AZOTYNY poniżej 0,005 mg/l NO2- > norma 0,50
- AZOTANY 0,64 mg/l NO3 > norma 50
- Chlorki mg/l 4 > norma 250
- ŻELAZO OGÓLNE 4,92 mg/l > norma 0,2
- MANGAN OGÓLNY 0,292 mg/l > norma 0,05
Sprzedawca albo nie jest zorientowany albo celowo ukrywa prawdę. Podejrzewam , ze jak wiekszośc sprzedawców nie jest zorientowany .Te urzadzenia teoretycznie eliminuja bakterie. W praktyce zalezy to jednak od wielu czynników których nie jestes w stanie spełnic.
studnia glebinowa pow 30 m, lustro wody 50 cm, probka pobierana 10 h przed badaniem z kranu za zbiornikiem 300 l z poduszka powietrzna bez inżektora jeszcze.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz